Hava Durumu Mardin 15 Günlük

Tarih
Yağış
Gün
Gece
11 Ara Pzt
Yağmur ve hava bulutlu
%70
11°
12 Ara Sal
Hafif yağmurlu ve açık hava
%62
13 Ara Çar
Hava oldukça açık ve yağmur ihtimali
%62
10°
14 Ara Per
Parçalı bulutlu
%0
15 Ara Cum
Güneşli
%15
11°
16 Ara Cmt
Parçalı bulutlu
%15
12°
17 Ara Paz
Parçalı bulutlu
%15
11°
18 Ara Pzt
Daha soğuk
%40
19 Ara Sal
Hafif yağmur
%55
20 Ara Çar
Güneşli
%0
-3°
21 Ara Per
Güneşli
%0
-4°
22 Ara Cum
Çok bulutlu
%1
-4°
23 Ara Cmt
Az bulutlu ve güneşli
%3
-4°
24 Ara Paz
Çok Bulutlu
%25
25 Ara Pzt
Bulutlu
%25

Mardin Hava Durumu ve İklimi

Mardin şehri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almasına rağmen karasal iklim ve Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Mardin’in kuzeyindeki dağlar iklim değişikliğindeki en önemli etkenlerden biridir. Doğu bölgesinde yer alan ilçeler karasal iklimin etkisi altındayken, batı bölgesinde yer alan yerleşim birimleri de daha çok Akdeniz ikliminin etkisi altındadır.

Kuzeyden güneye doğru gidildikçe yıllık yağış miktarı da azalmaktadır. Kuzeydeki Toros Dağlarının eteklerinde ve diğer yüksek kesimlerde yıllık yağış ortalaması 1240mm iken, alçak kesimlerde 300mm ye kadar azalmaktadır.

Kış aylarında oluşan yüksek basınç sebebiyle kışlar sert ve soğuk geçmektedir. Geçmiş hava durumu verilere göre Mardin’de en fazla yağışın Mart ayında düştüğü gözlemlenmiştir. Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır. Bu ay sıcaklık ortalaması 42,5ºC’dir. Yaz aylarında günlük olarak incelendiğinde, Türkiye’de en yüksek sıcaklıkların Nusaybin, Kızıltepe gibi Mardin’in doğu ilçelerinde görüldüğü tespit edilmiştir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 48ºC’ye kadar çıkarken öğle saatlerinde korunmasız çıkmak tehlikeli olabilmektedir.

-

Mardin’in tarihi ve kültürel yapısı sebebiyle pek çok yerli ve yabancı turist bu bölgeye gelmektedir. Özellikle yaz aylarında planlanan geziye çıkmadan önce hava durumunu takip etmeniz daha keyifli bir gezi geçirmenizi sağlayabilir. Yılda yaklaşık 100 günün ortalama sıcaklık değeri 30ºC’nin üstündedir. Mardin’de özellikle bahar ve yaz aylarında, çöllerden gelen toz bulutlarının etkisi sıkça görülmektedir.

Mardin’de yılın en güneşli ayı Temmuz ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü açık, çoğunlukla açık veya parçalı bulutlu olmaktadır. Yılın bulutlu olan zamanı 14 Ekim tarihinde başlayarak 16 Mayıs tarihinde sona erer. Mardin bölgesinde yılın en bulutlu ayı Ocak ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %47 oranında kapalıdır veya çoğunlukla bulutludur.

Yağışlar

Mardin’de yağışlar ortalama 22 Ekim tarihinde başlayarak 16 Mayıs tarihine kadar devam eder. Bu zaman aralığında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %14 seviyelerindedir. Yılın en çok yağmurlu günü ortalama 7 gün ile Şubat ayında görülmektedir. Hava sıcaklıklarının yükselişe geçmesi 16 Mayıs tarihinde başlar. 22 Ekim tarihinde ise tekrar sıcaklıklar düşmeye başlar. Yağmurlu günün en az olduğu ay 0,1 gün ortalamasıyla Ağustos ayı olmuştur.

Kar Yağışı

Yıllık kar yağışlarının etkili olmasının beklendiği tarih aralığı 20 Aralık ile 26 Şubat aralığıdır. Bu dönemde ortalama 25mm oranında yağış miktarı görülmektedir. Mardin bölgesinde en kar yağışlı ay Ocak olup, ortalama kar yağışı 37mm düzeyindedir.

Nem

Nem rahatlık düzeyleri için çiylenme noktasını öngörülerek hesaplanmıştır. Düşük çiylenme noktaları daha kuru hissi verirken yüksek çiylenme noktaları daha nemli hissi vermektedir. Gece ve gündüz arasında normalde önemli oranda değişiklik arz eden sıcaklıktan farklı olarak çiylenme noktası daha yavaş değişim gösterir ve böylece sıcaklık gece düşebiliyorken genelde bunaltıcı bir günün ardından bunaltıcı bir gece gelir. Mardin’de nem rahatlık düzeyinin bunaltıcı, basık veya dayanılmaz olduğu zaman yüzdesiyle ölçülen, hissedilen nem oranı yıl boyunca önemli ölçüde değişiklik göstermez ve yıl boyu %0 düzeyiyle neredeyse sabit kalır.

Rüzgâr

Yıl olarak rüzgârın olduğu 30 Mayıs ile 28 Eylül arasında 9,5km/s hızının üstünde ortalama hız estiği izlenmiştir. Mardin’de yılın en rüzgârlı ayı Temmuz ayı olmuştur. Temmuzda ortalama rüzgâr hızı 10,4 km/s civarında olmaktadır. Rüzgârın en sakin olduğu zamanlar ise 28 Eylül tarihi ile 30 Mayıs tarih aralığıdır. Rüzgâr bakımından en sakin ay Nisan ayıdır ve bu ayda ortalama rüzgâr hızı 8,4 km/s civarındadır.

Mardin Hava Durumu

Devlet Meteoroloji Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da kurulan Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Mardin hava durumu tahminlerini sunmaktadır. Diyarbakır, Mardin, Batman, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak şehirlerini kapsayan MGM hava durumu verilerini sadece Mardin’de 15 farklı istasyondan alınan verilerle sunmaktadır. Mardin’de hava tahminleri ile birlikte rüzgâr, sıcaklık, nem, basınç, yağış, toprak sıcaklığı ve kar yüksekliği gibi değerler de istasyonlardan alınmaktadır. Hava durumu 5 günlük ve saatlik hava durumu tahminlerini Mardin ve ilçelere göre siteden sunulmaktadır.Mardin Meteoroloji sitesinden aldığınız verileri teyit etmek için hava durumu 15 günlük sitesinden tekrar inceleyebilirsiniz. Verileri birbirinden bağımsız olan her iki siteyi kıyaslayarak daha kesin tahminlere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Mardin’de bugün hava nasıl olacak? Mardin’de yağış var mı? Mardin’e kar yağacak mı? Mardin’de yarınki hava durumu nasıl? Gibi soruların cevabını hava durumu 15 günlük adresinde bulabilirsiniz. Diğer hava durumu sitelerinden çok farklı özellikleri olan bu sitedeki hava tahminleri 3 günlük ile 90 günlük arasında değişmektedir.

Hava durumu 15 günlük, 10 günlük, 25 günlük, 30 günlük, 45 günlük ve 90 günlük hava durumu tahminlerini bu siteden öğrenebilirsiniz. Ancak 1 haftalık tahminlerin daha doğru sonuçları verdiğini unutmayın. Daha uzun tarihler zamanla değişebilmektedir.

Mardin hava durumu hakkında en güncel, en doğru ve anlaşılır tahminler için hava durumu 15 günlük web sitesinden takip edebilirsiniz Ayrıca saatlik hava tahminlerini 3 günlük olarak saat saat gözlemleyebilirsiniz. Rüzgâr hızı, nem oranı ve ani yağışlarla oluşabilecek sel uyarıları yapılmaktadır. Türkiye'de başarılı hava durumu tahminleri ile hızla büyüyen sitedeki hava tahminleri sürekli güncelliği, en sıcak ve en soğuk şehirleri sunarak farklılığını ortaya koyabilmiştir.